Újabb árnyékra vetődött Rácz András, ezúttal egy kisbuszt nézett be
A történész vélhetően hergelésnek szánta a fotót, amivel ismét bakot lőtt.
Rácz András évek óta a valóság peremén egyensúlyoz – bosszúszomja miatt most a mélybe zuhant: a tankok után egy kisbuszt is benézett.
Rácz András balladája bizonyítja, hogy a politikában semmi sem lehet elég kicsi vagy hétköznapi ahhoz, hogy ne váljon egy „grandiózus” árnyékháború eszközévé.
A legújabb front? Egy kisbusz.
Ezt is ajánljuk a témában
A történész vélhetően hergelésnek szánta a fotót, amivel ismét bakot lőtt.
Igen, a félreszakértett tankháború után egy átlagos, négy keréken guruló jármű, amely Rácz fantáziájában az Orbán-rezsim titkos machinációinak szimbólumává vált.
Miután másfél hét szívós „oknyomozás” és szellemi légakrobatika után Rácz András kénytelen-kelletlen belátta, hogy Orbán Balázs tényleg maga írta a doktoriját (igen, a valóság időnként ilyen kegyetlenül unalmas tud lenni), újabb frontot nyitott az „igazság” fáradhatatlan keresésében.
Ezt is ajánljuk a témában
A videójátékos jelenetet háborús valóságnak benéző Rácz András a sokadik próbálkozása után arra jutott, Orbán Balázs ugyanúgy hivatkozott magára a doktorijában, mint ahogy Rácz András tette.
Ezúttal azonban nem egy „kényes dokumentum”, hanem egy „rettenetesen gyanús kisbusz” került a célkeresztjébe.
A történész drámai bejegyzéséhez mellékelt egy fotót a rejtélyes négykerekűről, mintha egy Bond-film kulcsjelenetét készült volna leleplezni. Bár konkrétan nem mondta ki, hogy Orbán Balázsnak bármi köze lenne a járműhöz, a sejtelmes aláfestés és a kontextus alapján az üzenet világos volt: valami bűzlik ezen a parkolóhelyen, és ez biztosan nem az autó kipufogója.
Rácz aljas célzása nyilvánvaló: azt sejteti, hogy Orbán Balázs a hatalmával visszaélve szerezte meg a doktoriját.
És most kapaszkodjunk meg: kiderült, hogy
a kisbusznak semmi, de semmi köze Orbán Balázshoz.
Magától a miniszterelnök politikai igazgatójától tudtuk meg, hogy ez a jármű a legvadabb konteók ellenére sem rejti a világuralmi terv titkos tervrajzait.
Ezt is ajánljuk a témában
A történész vélhetően hergelésnek szánta a fotót, amivel ismét bakot lőtt.
Rácz legújabb árnyékra vetődése persze nem hagyható figyelmen kívül.
Egy aprócska furgonból sikerült egész botrányhintót építenie, amin aztán diadalmasan végigrobogott a közösségi médián.
Az eredmény? Egy kisbusz, ami ugyanúgy egyhelyben áll, ahogyan a történész érvei is. De azért szórakoztató nézni, ahogy Rácz András minden hétköznapi tárgyból politikai metaforát próbál faragni – legközelebb talán egy talált radír lesz a nagy leleplezés tárgya.
Képzeljünk el egy világot, ahol a gondolat szabadsága ünnepelt érték. Ahol az egyetemi falak között a vita szelleme szárnyal, és ahol a különböző vélemények ütköztetése nem bűn, hanem erény. Most képzeljük el ennek az ellenkezőjét: egy világot, ahol a dogmák szentek, a kérdéseket elhallgattatják, és a kritikus gondolkodót kiközösítik.
Ezt a valóságot én magam éltem át, amikor 2003-ban az ELTE-BTK filozófia szakán megvédtem a diplomámat. A téma a liberális demokráciák kritikája volt
Az ELTE akkori légköre nyíltan hirdette: demokrácia nincs liberalizmus nélkül. A témám tehát nem csupán provokatív volt, hanem egyenesen eretneknek számított a volt marxista, hirtelen liberálissá vált tanárok szemében (Tisztelet a kivételnek, Mezei Balázsnak, Steiger Kornélnak – előbbi értette a liberalizmus és a demokrácia különbségét, utóbbi pedig – habár másként látta a világot – Platón demokráciakritikájában segített sokat).
Ezt is ajánljuk a témában
Szakmailag rendben volt Orbán Balázs doktori disszertációja, de politikai okokból az elkaszálása mellett szavaztak az ELTE-n. A tanszékvezető önmaguk „arcon hányásáról” posztolt. Veczán Zoltán írása.
A konzulensem – O. Imre, a teljes nevét a filozófia tanszék könyvtárában mindenki megtalálhatja – elismerte a dolgozatom értékét, jelest adott rá. Mégis, a védés előtt két héttel visszalépett. Mint később megtudtam, nem önszántából.
Az akkori politikaifilozófia intézet első embere, illetve a védésem bizottságának vezetője, Bence György gyakorolt nyomást rá, aki nyíltan ellenségesen viszonyult a munkámhoz.
Nemcsak a dolgozatommal, hanem velem is volt problémája (akkoriban alapítottuk a Jobbikot – a régi Jobbikot). Egy tévévita után (Friderikusz Sándor – A szólás szabadsága, MTV ), ahol nem értettünk egyet, a folyosón gyakorlatilag megfenyegetett. Azt mondta: nem a demokráciával van problémám, hanem azzal, hogy „antidemokratikus” vagyok. Meg azt is mondta, hogy „rosszban sántikálok”.
A politikaelmélet szakon – ahová a filozófia mellett jártam – egy másik tanár (T.László, szociológus), aki nincs már köztünk, megmutatta, hogyan lehet a kettős mércét a személyes lejáratás eszközévé emelni. Amikor a „nácizmus és a fasizmus összehasonlításáról” húztam tételt, a tanár a folyosóra kikiabálta: „Testhez álló feladat, abból biztosan nagy jeles lesz!”
A „poén” nem volt félreérthető: lefasiztázott.
Akkor is, most is abszurdnak tartom, hogy egyetemi közegben a személyes véleménytől eltérő gondolkodást azonnal megbélyegzik.
Számos történetet tudnék még mesélni… lehet egyszer fogok is! Miért nem tudtam a doktori képzést időben elkezdeni, s miért ment el az egésztől a kedvem? Miért nem taníthattam az ELTE-n, miként közösítettek ki a tanárok, s így – a diplomám megszerzése után – miért lettem inkább a Károli Gáspár Egyetem óraadó tanára? Milyen vitám volt Ludassy Máriával a Népszabadságban? Hogy védett meg Molnár Tamás egy alkalommal személyesen… Habár könyveim jelentek meg később, tanítottam és publikáltam, de tudományos fokozatot sohasem szerezhettem – és egy idő után nem is akartam. Minek? Az a közeg ne fogadjon be, annak a klubnak tagja sosem akartam lenni. De nem bánok semmit sem, ismét mindent ugyanúgy csinálnék – megtaláltam a helyem.
Amit tanultam, azt senki nem veszi el tőlem.
(S persze voltak nagyszerű és más véleményre nyitott tanáraim is. Simon János, Fricz Tamás, Kelemen János, Nyíri Kristóf, Bodnár M. István, Kiss Endre, Ruzsa Imre és Ruzsa Ferenc, akikkel nem értettünk egyet politikai kérdésekben, de ez egyáltalán nem volt fontos. Ők tanítottak, én igyekeztem tanulni – az antikvitásról, a metafizikáról, a logikáról, a történelemről és a politika természetéről.)
Azt hittem, húsz esztendő alatt változott valami. 2010 után reménykedtem, hogy az egyetemi világban is teret kap a valódi vita. De az Orbán Balázs doktoravatása körüli politikai hercehurca megmutatta: semmi sem változott. A politikailag elfogult tanárok és a kettős mérce ugyanúgy jelen vannak, mint 2003-ban.
Orbán Balázs doktorátusa szakmailag megalapozott és szabályos, mégis politikai boszorkányüldözés tárgya lett.
Miért? Mert a liberalizmus szent tehenei még mindig érinthetetlenek. Aki pedig ezeket a teheneket kérdőre vonja, azt – ha nem is nyíltan, de lélekben – ugyanúgy megfenyegetik a folyosón, mint engem egykoron.
A mai magyar egyetemi életnek nem szabadna ilyen árnyékok között vergődnie.
Az egyetemeknek a kritikus gondolkodás, a szabad vita és az érvek tereinek kellene lenniük – nem pedig ideológiai lőállásoknak, ahol a másként gondolkodót céltáblává teszik.
De amíg a dogmatikus gondolkodás uralja a terepet, addig marad a politikai megbélyegzés és a konzulens nélküli szakdolgozatok világa. Én azonban továbbra is hiszem: a szabadság nem a dogmákban, hanem azok kritikájában él.
Nyitókép: AVCO Embassy Pictures / Collection ChristopheL via AFP
Kapcsolódó vélemény
Orbán Balázs doktorijának opponense, Unger Anna posztja alapján a progresszívek mégsem tisztelik ám annyira a tudomány autonómiáját, és mégis a politika primátusát vallják.